شرکت حمل ریلی
موضوعات داغ

حمل و نقل ریلی

ارسال بار با قطار

حمل بار با قطار از جمله فعالیت‌های بسیار حیاتی در اقتصاد هر کشوری است که از وسایل حمل و نقل مختلفی برای انجام آن استفاده می‌شود. در ایران، یکی از انواع ناوگان حمل و نقل برون مرزی و درون مرزی، حمل و نقل ریلی می‌باشد. انتخاب نوع وسیله برای حمل و نقل بستگی به مسائل مختلفی دارد که باید در نظر گرفته شود. بعضی از این عوامل عبارتند از: حجم بار، نوع بار، تناژ بار، مسافت حمل، قوانین عبور و مرور در بعضی از مرزها و در میان بعضی از دولت‌ها و غیره.

حمل بار با قطار
حمل بار با قطار

در صورتی که بار با حجم بالایی مثلا بالای 100 تن باشد، استفاده از حمل و نقل ریلی در مسیرهایی که امکان حمل بار با قطار وجود دارد، بسیار منطقی و اقتصادی است. چرا که هر چه تناژ محموله بالاتر رود، امکان یافتن و بارگیری و تخلیه ی تعداد زیادی تریلی همزمان و مدیریت آن در زمان دشوار است. همچنین مسافت طولانی حمل کالا باعث سختی عملیات حمل و نقل خواهد شد. حمل ریلی با اینکه نیاز به مدیریت بار همزمان در تعداد زیادی واگن دارد، اما مزیت‌های بیشماری دارد. به عنوان مثال، امکان بارگیری و تخلیه همزمان بار، کاهش سختی عملیات حمل و نقل در مسافت طولانی، امکان انتقال بارها به شکل منظم و سریعتر و به طور کلی اقتصادی بودن در مقایسه با حمل و نقل با وسایل دیگر از ویژگی‌های حمل و نقل ریلی است.

نوشته های مشابه

البته در حال حاضر در ایران ، نرخ حمل ریلی داخلی در نقاط شرق کشور برحسب فرانک سویس و نرخ حمل ریلی داخل در نقاط غرب کشور بر حسب یورو و نرخ حمل ریلی در نقاط شمال کشور بر حسب دلار محاسبه می گردد و همان طور که می دانیم نرخ دلار و یورو و فرانک و کلاً نرخ ارزهای خارجی در ایران طی دو الی سه ساله ی اخیر به علت تحریم های بین المللی افزایش یافته است ، بنابراین نرخ حمل ریلی داخلی به نسبت سال های گذشته بسیار بالا رفته است. برای محموله های زیر 2000 تن اصلا مقرون به صرفه نیست.

حمل و نقل ریلی خارجی برای محموله های بالا تر از 45 تن بسیار به صرفه و مطلوب است. اما این میزان برای حمل و نقل ریلی داخلی برای تناژ بالاتر 2 هزار تن بصرفه و مفید خواهد بود.

مهمترین کریدورهای ایران
مهمترین کریدورهای ایران

 خدمات تجاری و حمل بار با قطار هلدینگ بارنش

خدمات بازرگانی شفیعی به مشتریان و بازرگانان گرامی ارائه می‌دهد:

حمل بار به تمام کشور ها شماره تماس : 09151060970

تهیه واگن دولتی و امدادی (خصوصی)
حمل ریلی از هر کدام از ایستگاه‌های راه‌آهن داخل کشور به سوی هر کدام از ایستگاه‌های کشورهایی که در مسیر خط ریلی ایران واقع هستند، و معکوساً
انجام خدمات ایستگاه راه آهن شامل تخلیه، بارگیری، انبار داری، چادرکشی و بسته‌بندی
ترخیص کالا و انجام ترخیصات گمرکی
ارائه کارت بازرگانی
ارائه کلیه نسخه‌های اورجینال مدارک جهت ارسال ریلی کالا از جمله گواهی مبدأ، بارنامه، اینوویس و غیره
اجاره واگن با سایزهای متفاوت و در انواع گوناگون از جمله لبه کوتاه، لبه بلند (open top) و مسقف
تأمین کالا با مناسب‌ترین قیمت جهت صادرات
مشتریان و بازرگانان گرامی می‌توانند با استفاده از این خدمات بازرگانی، به راحتی کالاهای خود را به سراسر دنیا ارسال کنند.

تامین و اجاره ای انواع واگن

تعداد اندکی از شرکت‌های حمل ریلی در ایران ، قابلیت و مجوز وارد کردن واگن از ترکمنستان و ازبکستان را دارا می باشند. گروه بازرگانی ما یکی از این گروه اندک است که امکان تأمین واگن جهت حمل محموله های کوچک و انبوه و پروژه های عظیم شما را دارا است. انواع و اقسام واگن هایی که توسط کادر ریلی ما تأمین و اجاره داده می شود به شرح زیر می باشد.

واگن باربری مسطح (کفی)

معمولا برای حمل کالاهایی با ارتفاع بلندتر و ابعاد خارج از حد استاندارد ، و یا جهت بارگیری کانتینرها و یا برای حمل و انتثال دستگاه ها و ماشن آلات هم استفاده می شوند. نام دیگر این نوع از ناوگان ریلی ، platform است همچنین کالاهایی مثل آهن آلات و…
روی این نوع از واگن های کفی بارگیری می شوند . از نظر ابعاد این نوع از واگن ها به دو نوع نرمال و عریض تقسیم می‌شوند . این نوع از واگن ها دارای 6 محور می باشد.

واگن مسقف

کاملا به مثابه یک عدد باکس به شکل مکعب مستطیل وهمان گونه که از اسمش پیداست داری سقف کاملا پوشیده می باشد و جهت حمل محصولاتی فله از جمله گندم و ذرت، حمل بارهایی که درون بسته بندی کیسه قرار دارند می‌باشد، بعضی از محموله ها مانند سولفور سدیم و انواع آهن آلات و …. بر اثر مجاورت با هوای آزاد و یا باد و باران در طول مسیر ، خواص اصلی خود را از دست می دهند و دچار یکسری فعل و انفعالات شیمیایی می شوند که باعث خوردگی و یا تخریب و فساد بار می‌شود بنابراین این گونه بارها در واگن های مسقف بارگیری شده و اعزام می گردند. 

واگن‌های مسقف یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین انواع واگن‌ها در حمل و نقل ریلی هستند. این واگن‌ها دارای دو مدل ۲ محوره و ۴ محوره هستند. واگن ۲ محوره دارای یک درب کشویی و دو هواکش در دو طرف است، در حالی که واگن‌های ۴ محوره دو درب کشویی و دو هواکش در دو طرف دارند. ساختار سقف و بدنه واگن‌های مسقف از ورق ۵/۱ و ۳ میلیمتری ST52-3 است. این واگن‌ها چهار درب کشوئی به ابعاد (۲۵۰۰X 2150میلی‌متر) دارند و سطح بارگیری آنها ۴۰ متر مربع و حجم مفید آنها ۱۰۵ متر مکعب است.

مشخصات فنی این واگن‌ها شامل عرض خط ۱۴۳۵ میلیمتر، طول واگن ۱۶۷۷۰ میلیمتر، عرض واگن ۲۸۸۰ میلیمتر، ارتفاع واگن ۴۲۶۹ میلیمتر، طول شاسی ۱۵۵۳۰ میلیمتر، بار محوری ۲۰ تن، وزن واگن ۲۵ تن می‌باشد. حداکثر ظرفیت بارگیری این واگن‌ها ۵۵ تن، طول بارگیری ۱۵.۰۳ متر و عرض بارگیری ۲.۶۵ متر است.

در بعضی کشورها، برای حمل بار از واگن‌های مسقف ساخت روسیه استفاده می‌شود که به واگن روسی معروف هستند. این واگن‌ها دارای مشخصاتی مانند بار محوری ۲۳.۵۰ متر، حداکثر طول واگن ۱۳.۹۲ متر، طول بارگیری ۱۲.۷۷ متر، حداکثر عرض واگن ۲.۹۰ متر، فاصله مراکز دو کاسه بوژی ۸.۶۵ متر، حداکثر ارتفاع ۳.۲۰ متر، از سطح ریل تا کف واگن ۱.۲۰ متر می‌باشد.

واگن‌های مسقف به دلیل گنجایش زیاد، حمل کالا در حجم بالا، کاهش آلودگی هوا و ترافیک جاده‌ای، امنیت بالا، و ظرفیت بالای بارگیری، برای حمل انواع کالاها از جمله بار فله‌ای، بارهای کیسه‌ای، کود شیمیایی، و کالاهای بسته‌بندی شده مناسب هستند.

 

واگن های لبه کوتاه
واگن های لبه کوتاه بیشتر جهت حمل و ارسال کالاهایی استفاده می شود که بر اثرمجاورت با هوا و نور، آفتاب ومحیط و بار آن و تغییرات دما و آب و هوا فاسد نمی شوند . از قبیل دستگاه ها و محصولات کارخانجات و یا متریال های ساختمانی فاسد شدنی.

واگن لبه بلند
واگن های لبه بلند نوعی از واگن با سقف باز است .دیواره های جانبی آن بوسیله ی اتصالات لولا شکل به کف واگن متصل شده اند و این خاصیت به این نوع واگن ها امکان تخلیه و بارگیری را از سمت دیواره های جانبی واگن می دهد. ضمنا در بعضی از واگن های لبه بلند بازشوهای کوچکی(دریچه مانند) درداخل دیواره های جانبی و یا کف واگن وجود دارد که می توان از آن ها نیز عملیات تخلیه و بارگیری را انجام داد. این نوع از واگن ها جهت حمل متریال معدنی و کلوخه ها و بارهایی که فله هستند گزینه مناسب می‌باشند.

واگن یخچال دار:
وارد کردن واگن های یخچالدار و حمل کالا با این نوع از واگن ها تنها زمانی از نظر اقتصادی معنا دارد که حجم و تناژ بار حداقل به اندازه 3 الی 4 واگن باشد. برای شرکت حمل کننده وارد کردن این نوع واگن صرفه اقتصادی داشته باشد . این نوع از واگن ها مجهز به سردخانه می باشند. جهت ارسال کالاهای فاسد شونده استفاده می شوند ساز و کار واگن ها یخجالدار دقیقا همانند یخجال های خانگی معمولی به شکل موتور و مخزن گاز آمونیاک می باشد.

واگن فله بر:
این نوع واگن ها به مثابه ی محفظه هایی جهت ریختن بارهای فله می باشند و همچنین این نوع واگن ها می توانند بعضی از انواع بارهای فله را از سمت پایین تخلیه کنند.

واگن تانکر (مخزن دارد):
این نوع واگن ها به شکل تانکر هستند و جهت حمل مواد نفتی و انواع روغن های خوراکی و صنعتی وانواع بارهای واقع در قسمت بالایی تانکر ها انجام می شود. درداخل تانکرها جهت جلوگیری از حرکت شدید مایعات داخل تانکر، یک نوع موج گیر در داخل آن نصب می شود.

واگن حمل خودرو:
ساختاراین نوع از واگن ها به شکلی است که مناسب حمل خودرو در طبقات متعدد می باشند.

واگن شن کش(شن بر)
واگن های شن کش متناسب برای حمل محصولات معدنی می باشند این نوع از واگن ها دارای بازشوهایی در قست پایینی واگن و نیز قطعه هایی فلزی جهت تخلیه ی منظم و یکنواخت دانه های ریز بار می باشند.

واگن کمرشکن:
از این قبیل واگن ها بسیار به ندرت در ایران یافت می شود و تعداد آنها انگشت شمار است . این واگن ها برای حمل قطعات وبارهایی استفاده می شود که خارج از اندازه و وزن نرمال باشند مانند ماشین آلات کارخانجات یااسباب آلات کشاورزی و …

 

 خدمات صادراتی و وارداتی حمل بار با قطار

به عنوان یک خدمات صادراتی حمل بار با قطار، به شما خدمات زیر را ارائه می‌دهیم:

خدمات صادرات
خدمات ترانزیت: در صورت نیاز به حمل بار از یک کشور به کشور دیگر، کادر ریلی ما امکان حمل بار از ایستگاه مبدأ به ایستگاه مقصد را با هماهنگی کامل با شرکت های حمل و نقل مرتبط در داخل و خارج از کشور، برای شما فراهم می کند.
حمل ریلی از ایستگاه‌های سرتاسر ایران به مقاصد مختلف در آسیا، توسط کادر ریلی مجرب و کارشناسان متخصص ما در گروه حمل ریلی امکان پذیر است.
خدمات بسته بندی و بارگیری: در صورت نیاز به بسته بندی و بارگیری کالا، کادر ما با استفاده از تجهیزات حرفه ای و متخصصین با تجربه، بسته بندی و بارگیری کالا را با بالاترین کیفیت و به صورت حرفه ای برای شما انجام می دهد.
ارائه واگن امدادی از آسیای میانه و اجاره واگن به مشتریان با حجم تناژ کالای کم یا زیاد، که امکان ارائه واگن دولتی جهت حمل این حجم کالای آنها وجود ندارد.
خدمات انبارداری: در صورت نیاز به انبارداری و نگهداری کالا، کادر ما با استفاده از انبارهای مناسب و با تجهیزات مدرن، کالاهای شما را با بالاترین کیفیت نگهداری می کند.
خدمات بیمه: به منظور جلوگیری از هرگونه خسارت و ضرر به کالاهای شما، خدمات بیمه برای بار شما ارائه می شود.
خدمات مشاوره: در صورت نیاز به مشاوره در زمینه حمل و نقل بین المللی، کادر مجرب و متخصص ما به شما کمک می کنند تا بهترین راهکار را برای حمل و نقل بار شما انتخاب کنید.
ارائه کلیه خدمات ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی صادراتی و ارائه کارت بارزگانی.
ارائه خدمات تخلیه، بارگیری و آماده سازی واگن جهت اعزام (چادرکشی و لشینگ و …)
ارائه کلیه اسناد صادراتی مورد نیاز جهت رسال بار به ایستگاه مقصد در کشور مورد نظر شامل گواهی مبدأ، بارنامه و اینویس.
تأمین کالای مورد نیاز شما صادر کنندگان و تجار عزیز. اگر امکان تأمین کالاهای صادراتی خود را از کارخانه‌هایی واقع در استان خراسان رضوی نداشته باشید، می‌توانید تقاضای تأمین این کالاها را به شکل کتبی به دیپارتمان ریلی ما اعلام نمایید. تیم مجرب ما در کوتاهترین زمان ممکن، با توجه به مشخصات و آنالیز کالای درخواستی شما، مناسب‌ترین نرخ های تأمین کالای مربوطه را در اختیار شما تجار عزیز قرار می‌دهد.

با توجه به تلاش برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان، ما از تجهیزات مدرن و تکنولوژی های نوین استفاده می کنیم و کادر مجرب و متخصصی را به کار می گیریم تا بتوانیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم.

 خدمات واردات

ما خدمات وارداتی حمل بار با قطار را ارائه می دهیم و در هر مرحله از ایستگاه های مبدأ در کشورهای خارج از ایران تا ایستگاه های داخلی کشور، با کارشناسان ما با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت ممکن همراهی می کنیم.

در خدمات حمل ریلی وارداتی، برای بسیاری از پروژه ها، تخلیه و بارگیری در ایستگاه مبدأ در کشور مد نظر ممکن نیست. این مسئله به این دلیل است که اکثر شرکت های حمل ریلی در ایران نماینده و کارگزاری در کشور مبدأ برای انجام امور تخلیه و بارگیری بر روی واگن ندارند. در این حالت، فرستنده کالا می بایست کالا را بر روی ریل و داخل واگن با بسته بندی مناسب به شرکت حمل ونقل تحویل دهد و تنها وظیفه شرکت حمل و نقل، حمل کالا و واردات آن به ایران است.

به علاوه، ترخیص کالا و انجام تشریفات گمرکی برای واردات کالا به ایران به عهده ی صاحب کالا در ایران است و تقریبا هیچ شرکت حمل و نقلی ثبت سفارش جهت واردات کالا را بر عهده نمی گیرد. این مسئله در خدمات واردات ریلی و جاده ای و دریایی و هوایی هم صدق می کند.

در مجموعه ی ما، همچنین امکان تأمین واگن جهت واردات ریلی کالا وجود دارد، زیرا گروه خدمات ریلی ما یکی از تنها واردکنندگان واگن از آسیای میانه است.

بازرگانان سود شما در حمل بار با قطار است

باربری ریلی ، یکی از روش‌های پرکاربرد و بهینه برای حمل و نقل بار در بین بازرگانان است. با استفاده از قطارها، بارها با سرعت بالا، به صورت امن و با کمترین هزینه ممکن از یک شهر به شهر دیگر منتقل می‌شوند. این روش از جمله محبوب‌ترین روش‌های حمل و نقل برای بارهای سنگین و حجیم، مانند محصولات صنعتی، نفت، گاز، مواد غذایی و محصولات کشاورزی می‌باشد.

با استفاده از حمل ریلی ، بازرگانان می‌توانند هزینه‌های حمل بار خود را به حداقل برسانند. در این روش، میزان هزینه حمل بار، به تعداد و وزن بار، فاصله حمل و نوع قطاری که استفاده می‌شود بستگی دارد. اما در کل، با استفاده از قطار، هزینه‌های حمل بار به طور معمول نسبت به روش‌های دیگر حمل و نقل کمتر خواهد بود. در ادامه بیشتر توضیح میدهیم که چرا و در چه مسیرهایی میتوننید از این روش حمل استفاده کنید.

به چه کشورهایی می توانیم باربری ریلی انجام دهیم؟

درحال حاضر 6 مسیر حمل ریلی به خارج از ایران وجود دارد:
1- مسیر حمل ریلی از مرز سرخس ( واقع در خراسان رضوی) به سمت آسیای میانه ( کشور ترکمنستان ، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان ، قیرقیزستان و در برخی از ایستگاه های افغانستان)
2- مسیر ارسالی ریلی از مرز اینچه برون ( واقع در استان گلستان ) در شمال ایران (اک یایلا) به سمت کشور ترکمستان و ازبکستان و …)
3- مسیر ارسال ریلی از مرز رازی واقع در شمال غرب ایران به سمت کشور ترکیه
4- مسیر حمل از مرز خروجی آستارا واقع در شمال غرب ایرن به سمت کشور روسیه
5- مسیر حمل ریلی از مرز خروجی شمتیغ واقع در شمال شرق ایران در منطقه ی خواف به سمت مقصد شهر هرات در افغانستان
6- مسیر حمل ریلی از مرز خروجی سیستان و بلوچستان که ابتدای آن شهر زاهدان و انتهای آن شهر کویته در پاکستان می باشد.
 درمیان پایانه های مرزی ذکر شده در بالا در مرزهای ریلی سرخش و اینچه برون و آستارا امکان تخلیه و بارگیری بر روی واگن و انبار داری و چادر کشی واگن های غیر مسقف و ترخیص گمرکی با ها و … به شکل وی آی پی وجود دارد.
– چرا باید از حمل ریلی استفاده کنیم : در ادامه به طور کاملا تفصیلی توضیح خواهیم داد که تحت چه نوع شرایطی ، و برای چه مقدار حجم و تناژ بار، و همچنین جهت حمل به چه مسیر هایی ، حمل ریلی دارای صرفه ی اقتصادی بالاتری نسبت به حمل یا تریلی و سیار وسایل و ناوگان حمل ونقل کالا خواهد بود.

چرا حمل بار با قطار گزینه بسیار مناسبی است؟

از دیگر عواملی که بر انتخاب وسیله حمل و نقل برای بارهای بزرگ و سنگین تأثیر می‌گذارد، مسافت حمل نیز می‌باشد. با افزایش مسافت حمل، هزینه‌های حمل و نقل افزایش می‌یابد. در صورتی که بارها با قطار حمل شوند، هزینه‌های اضافی حمل تریلر و سوخت را می‌توان کاهش داد و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل می‌شود. همچنین با استفاده از حمل ریلی، از ترافیک واقع در جاده‌ها، خصوصا در مسیرهای پرتردد، صرفه‌جویی می‌شود که باعث کاهش آلودگی هوا و کاهش زمان سفر برای سایر رانندگان نیز می‌شود.

در کشور ایران، باربری ریلی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. با توجه به جغرافیای ایران و وجود مرزهای بزرگ با دولت‌های همسایه، این روش حمل و نقل برای بارهای بزرگ و سنگین بسیار موثر است. علاوه بر این، ایران یکی از کشورهایی است که توانایی ساخت و تولید وسایل نقلیه را دارد، بنابراین امکان تجهیز شبکه حمل و نقل ریلی در این کشور وجود دارد.

در کل، باربری ریلی با توجه به امکان حمل بارهای بزرگ و سنگین، صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل و نقل، کاهش آلودگی هوا و بهبود ترافیک، یکی از بهترین روش‌های حمل و نقل برای بارهای حجیم و سنگین به شمار می‌رود.

علاوه بر این، استفاده از حمل و نقل ریلی برای حمل بار در مسافت‌های بلند، از نظر حفظ محیط زیست نیز مفید است. چرا که قطارها در مقایسه با وسایل حمل و نقل جاده‌ای، ترافیک کمتری را به وجود می‌آورند و به همین دلیل، آلودگی هوای شهرها و محیط زیست کاهش می‌یابد. همچنین، مصرف سوخت در حمل و نقل ریلی نسبت به حمل و نقل جاده‌ای کمتر است که در نهایت به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حفظ منابع طبیعی منجر می‌شود.

در کشور ایران، صنعت حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از بزرگترین حمل و نقل‌های داخلی و بین المللی، دارای اهمیت استراتژیک است. شرکت حمل و نقل ریلی ایران با بهره‌مندی از بیش از 11 هزار کیلومتر خط ریلی، قادر به حمل بیش از 40 میلیون تن کالا و حدود 30 میلیون مسافر در سال است. این شرکت با بهره‌گیری از فناوری‌های پیشرفته، قادر به ارائه خدماتی مانند حمل بار در مسافت‌های طولانی، حمل بار خطرناک و حمل بار سرد و خنک می‌باشد.

در نتیجه، استفاده از حمل و نقل ریلی به عنوان یکی از روش‌های حمل و نقل بار در داخل و بین الملل، به دلیل مزایای اقتصادی، محیط زیستی و فناوری، می‌تواند به عنوان یک گزینه هوشمندانه در انتخاب روش حمل و نقل برای بارهای سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

حمل بار قطار برای چه کالاهایی مناسب است

درحال حاضر امکان حمل هرگونه کالای اعم از خطرناک (سمی و اشتعال زا) وی ا کالای معمولی و غیر خطرناک توسط ناوگان حمل ریلی وجود دارد. با بیان این نکته که برای حمل بعضی از محموله ها با مقیاس خارج از حد نرمال و ارتفاع و طول و عرض غیر استاندارد و خارج از محدوده ی حمل ریلی ، امکان ارسال به وسیله ی قطار وجود ندارد . چرا که در کلیه ی مسیرهای ریلی خارج از ایران، تونل ها و موانع متعددی موجود می‌باشند که امکان ورود بارهای خارج از مقیاس مشخص به داخل آن موانع و تونل‌ها وجود ندارد . همچنین همانگونه که قبلا هم ذکر شد برای حمل بارهای حدود 40 تن به پایین ، حمل با قطار به لحاظ مالی بهینه نیست . لذا قطار اولین و منطقی ترین گزینه برای ارسال بارهای پروژه ای به اقصی نقاط آسیا وبالعکسمی باشد و امکان ارسال منسجم و منظم و همچنین اعزام همزمان هزاران تن محموله را از یک نقطه به نقاط دور دست در کشورهای آسیایی می دهد.  از ایران تنها برای کالاهایی امکان صادرات و واردات از طریق ریلی وجود دارد که به منطقه ی آسیای میانه ، افغانستان ترکیه، روسیه ، گرجستان  و پاکستان و مسیر بالعکس ارسال می گردند.

مراحل درخواست واگن باری از بارنش یا دیگر شرکت های باربری ریلی

 

حمل بار به تمام کشور ها شماره تماس : 09151060970

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حمل بار به تمام کشور ها شماره تماس : 09151060970

دکمه بازگشت به بالا